افتتاح مزرعه پرورش ماهی شهرستان در چشم اندازهای مناسب و زیبای طبیعت منطقه

افتتاح مزرعه پرورش ماهی شهرستان در چشم اندازهای مناسب و زیبای طبیعت منطقه

افتتاح مزرعه پرورش ماهی شهرستان در چشم اندازهای مناسب و زیبای طبیعت منطقه

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ یکی از پروژه های افتتاحی دهه مبارکه فجرشهرستان پاوه افتتاح مزرعه پرورش ماهی در روستای دشه بود که با اهتمام کارآفرین فعال شهرستان جناب کاک دلشاد فرجی انجام گرفت.

 

مپرورش ماهی دشه    10وقعیتی که تحسین همگان را برانگیخت، فضایی که بیانگر اراده انسان بر تسخیر طبیعت خشن ودر عین حال زیبای منطقه بود، مزرعه ی مذکور که در پائین ترازچشمه خروشان هانی کوان قرار دارد از آب گوارای این چشمه بهره می گیرد، آب پاک وزلال چشمه های موجود در مسیر ضامن پرورش ماهیان سالم ومطمئن را برای خریداران محترم فراهم می آورد.

 

راه دسترسی مزرعه پرورشی ماهی دشه هم از راه ساحلی کنار رودخانه پاوه رود از طرف چشمه هانی کوان تأمین می گردد و البته راه شوسه آن نیز از وسط روستا می گذرد وبا طی پیچ وخم های فراوان در نهایت بدان منتهی می گردد.

 

جاده ای که هزینه ی زیادی جهت آماده سازی آن فراهم گردید بطوریکه قریب ۸۰ میلیون تومان برآورد اولیه ی آن عنوان شده است، تردد در این جاده تقریباً مخصوص ماشین های کمک داراست، علی ایحال علاوه بر اینکه این عزیزان می توانند یکی از بهترین محصولات غذایی خویش را از این محل تأمین نمایند، فضایی دیدنی آن می تواند مکانی برای جذب گردشگران باشد.

 

دلشاد فرجیدلشاد فرجی در این راستا تصریح نمود که امکانات رفاهی وقهوه خانه ای ایجاد می شود که می تواند ساعاتی را از اوقات فراغت مسافرین وشهروندان عزیز شهرستان را فراهم سازد.

 

فرجی در ادامه افزود: ظرفیت تولید سالانه پرورش ماهی (قزل آلا) مذکور ۶۰ تن در سال می باشد،

 

وی در ادامه درخصوص تسهیلات هزینه شده جهت احداث مزرعه پرورش ماهی مذکورافزود : از کل تسهیلات؛ سهم بانک ( بانک عامل بانک سپه ) معادل ۲۴۰۰ میلیون ریال و ۳۰۰۰ میلیون ریال نیز آورده اینجانب بوده که در مجموع اعتباری بالغ بر ۵۴۰۰ میلیون ریال را صرف آماده سازی مزرعه ی مورد نظر شده است.

 

مهندس قادری رئیس شیلات شهرستان پاوه نیز در ارائه گزارشی برکارکرد فعالیت ها وبرنامه های دردست اقدام شیلات شهرستان پرداخت وافزود: شهرستان پاوه دارای ۷۸ مزرعه پرورش ماهی با تولید ۱۷۸۶ تن در سال بوده که از لحاظ کمی رتبه دوم و از لحاظ کیفی رتبه اول را در استان دارد.

 

پرورش ماهی دشه    1رئیس اداره شیلات شهرستان با توجه به وجود رودخانه ها و چشمه های جاری در شهرستان و وجود پتانسیل های مناسب می توان ظرفیت تولیدی شهرستان را به چند برابر وضعیت موجود افزایش داد

 

قادری در ادمه به ظرفیت های موجود اشاره نمود وگفت : از جمله برنامه های در دست اقدام می توان به طرح تعاونی کلاران دشه اشاره نمود که با ظرفیت تولیدی ۴۰۰ تن و اشتغال زایی بیش از ۱۰۰ نفر می تواند تأثیر بسزایی در اقتصاد منطقه به وجود آورد.

 

مهندس قادری ، طرح پرورش ماهی و سایت گردشگری شیلاتی پایاب سد داریان با ظرفیت اولیه ۱۰۰۰ تن و اشتغال زایی بیش از ۵۰۰ نفر را یکی از بزرگترین سایت های پرورش ماهی شهرستان واستان برشمرد ودر ادامه افزود: در صورت تخصیص مناسب آب از سد داریان و آب منطقه می توان این بستر را تا به بیش از ۵۰۰۰ تن و ۱۲۰۰ نفر اشتغال زایی افزایش داد.

 

وی همچنین بر یکی از دیگر طرحهای قابل اجرا در شهرستان اشاره نمود وگفت: می توان به پرورش ماهی در قفس و کاسه سد داریان با ظرفیت ۸۰۰ تن ماهی سردابی و ۷۰۰ تن ماهی گرمابی و اشتغال زایی بالای ۲۰۰ نفر اشاره نمود.

 

پرورش ماهی دشه    10رئیس شیلات شهرستان با مکانیزه نمودن مزارع موجود هم می توان بیش از ۲۰۰ تن به ظرفیت تولید شهرستان اضافه نمود .

 

وی طرح مرخیل که طرح مطالعاتی آن در سال ۹۰ انجام گرفته و با تولید ۶۰۰ تن در سال به دلیل واقع شدن در منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل به مشکل برخورد نموده بود خوشبختانه با پیگیری های لازم و با مواقت اولیه اداره کل محافظت محیط زیست در نظر است ۲ طرح از ۷ طرح مرخیل با ظرفیت ۱۰۰ تن در سال نیز در آینده ی نزدیک اجرایی گردد.

 

فرماندار پاوه نیز ضمن تقدیر و تشکر از زحمات همکاران شیلات شهرستان و استان وجود چنین طرح هایی را در منطقه نشان از زحمات همکاران و همت مردم و مجریان طرح ها در شهرستان دانست و شیلات شهرستان را قطب اقتصادی پاوه می دانیم و ارتباط آن را با صنعت توریسم مهم و حیاتی تفسیر می نمائیم.

 

پرویز ایده پور در ادامه افزود: خوشبختانه تمام مزارع پرورش ماهی شهرستان در چشم اندازهای مناسب طبیعت این دیار واقع شده است و شاید این طبیعت زیبا زمینه ساز فعالیت بیشتر در جهت پرورش ماهی وگسترش توریسم در منطقه قلمداد گردد. و به همین منظور شاکر خداهستم برای این طبیعت زیبا و قدردان زحمات مدیران محترم شیلات برای گسترش وتوسعه روز افزون هم خواهیم بود.

 

پرورش ماهی دشه    3ایده پور تصریح نمود: آنچه در دشه و مزرعه پرورش ماهی اتفاق افتاده وشاهد هستیم ، بیانگر اراده یک نفری است که تمام وظایف یک وزارتخانه را بدون چشم داشت به انجام رسانده است.

 

وی در وصف کارآفرین مذکور چنین یاد نمود: دلشاد فرجی یک خلاق و کارآفرین بی ادعا است که در دل صخره های ستبر منطقه محیطی آرام برای توسعه گردشگری و اقتصادی ما بوجود آورده است. این کارآفرین یک الگو نه تنها برای استان بلکه برای کل کشور است. انتظار می رود از دسترنج ایشان بعنوان یک آموزه برای جاهایی که امکانی برای کار ندارد استفاده و بهره برداری شود.

 

فرماندار پاوه گفت: او در دل دره ها ساختن جاده ای هموار تفرجگاه های دلنشین و مزارع پرورش ماهی را به همه ما هدیه کرده است. انتظار می رود شیلات استان نسبت به اهداء و رفع مشکلات پیش رو و بررسی کارشناسی و حمایت و راهکارهای لازم را جهت توسعه مزرعه و طرح و تشویق سایر افراد اقدام نماید.

 

پرورش ماهی دشه    20معاون مدیرکل شیلات استان نیز در جمع حاضرین در خواستار اهداء زمین توسط فرماندار محترم شهرستان پاوه جهت احداث ساختمان اداره شیلات شهرستان گردید و نیز تخصیص اعتبار مناسب در کارگروه کمیته برنامه ریزی جهت اداره شیلات شهرستان و تجهیز آزمایشگاه آن گردید که این امر به نوبه ی خود می تواند در پیشرفت اهداف شیلات موثر ومفید واقع شود.

 

مهندس شاه محمدی نیز در ادامه ضمن تحسین وتقدیر از جناب آقای فرجی در فراهم نمودن زیرساخت اتقصادی در منطقه افزود: برای حمایت از این کارآفرین فعال وتوانمند شهرستان پاوه انشاالله ۲ دستگاه الکتروپمپ و ۲ دستگاه هوازن جهت تولید بیشتر در واحد سطح برای این مزرعه در نظر می گیریم.

 

مهندس بابایی کارشناس سرداب اداره کل شیلات از مسئولین شهرستان پاوه جهت بازدید از طرح های پرورش در قفس اجرا شده توسط اداره کل شیلت استان در سد شهدای گمنام سرپل ذهاب دعوت به عمل آورد تا معیار وملاکی عینی جهت تحقق امر مذکور در کاسه ی سد داریان را به نمایش دهند.

 

لازم به ذکر است در جریان بازدید از پروژ ه ی افتتاحی جمعی از مسئولین شهرستان از جمله بخشدار محترم مرکزی، شهردارمحترم پاوه ، اعضای محترم شوراهای اداری وشهر وروستا حضور داشتند.

 پرورش ماهی دشه  9پرورش ماهی دشه  6پرورش ماهی دشه   5 1پرورش ماهی دشه    61پرورش ماهی دشه   3 1پرورش ماهی دشه   11پرورش ماهی دشه    2پرورش ماهی دشه    3پرورش ماهی دشه   4 1۴ دیدگاه

  عطاالله قادری بهمن ۲۱, ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۰
  0
  0

  بنده هم به آقای فرجی تبریک می گم و ارزوی موفقیت براشون دارم. باید یادآوری کنم که این نقطه پتانسیل خوبی برای گردشگری دارد و حتماً در کنار پرورش ماهی موضوع گردشگری را هم در نظر داشته باشد و با اصلاح جاده دسترسی محیطی امن و آرام را برای آسایش خانواده ها فراهم نمایند.

  همشهری بهمن ۲۰, ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۴
  0
  0

  ضمن عرض تبریک به آقای دلشاد فرجی
  امیدوارم که این مزرعه همچون پاوه رود ( طرح در ابتدای جاده ی روستای هیروی می باشد ) با آن همه دبدبه و کبکبه نشود که هیچ اثری به جزء حدوداً ۸۰ حوزچه نگهداری ماهی از آن نمانده است و صالبان آن ها همچنان بلاتکلیف هستند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  امید است مسئولان کمک حال آقای فرجی باشند

  با آرزوی موفقیت برای آقای فرجی

  == بهمن ۲۰, ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶
  0
  0

  مزیت خوب و ارزشمندی است . تلاش عزیزان بویژه زحمات وسرمایه گزاری سخاوتمندانه ی کاک دلشاد عزیز ، از هرنظر شایسته تقدیر وپشتیبانی می باشد.
  انشاالله رضایتمندی ،مطلوبیت و استمرار در تولید نیز داشته باشند.
  توصیه ام به مسئولین محترم این است در برنامه ریزی و هدایت ، علاوه ی بر کمیت وکیفیت عرضه ، قیمت تمام شده ، تقاضای مطمئن و متناسب باتولید را نیز به صورت علمی و منطبق با واقعیت ها و با توجه به تمامی احتمالات مد نظر داشته باشند.

   حسین دانش مهر بهمن ۲۰, ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۱
   0
   0

   با سلام و احترام خدمت مدیریت محترم سایت
   این موفقیت و دستاورد تولیدی را خدمت کاک دلشاد و خانواده محترم ایشان تبریک عرض میکنم. به راستی چیزی جز اراده قوی و تلاش وافر، نمی¬توانست این مهم را به سرانجام برساند که الحمدلله کاک دلشاد با خونسردی و به دور از هر گونه هیاهو و با گذاشتن تمام سرمایه مادی و انسانی خود این مهم را تحقق بخشید.
   بسیار میمون و مبارک است که مسئولین شهرستان در افتتاحیه آن حضور داشته اند و این میرساند که امر توسعه در قالب توسعه روستایی و توسعه شهری برای همه ما مهم است. آنچه بیشتر میتواند مایه دلگرمی قرار گیرد توجه و حمایت از چنین کارآفرینانی، قبل و حین اجرای طرح عمرانی است. کم نیستند نمونه افرادی که توسعه دیارمان را در پس ذهن خود دارند و با اندک حمایتی می توان سرمایه های مالی و انسانی را در جهت نیل به توسعه منطقه هدایت نمود. در مورد این پروژه هم ای کاش مسئولان ما از روز اول مشقت ها و سختی های کار را می دیدند و در طول اجرای آن حداقل حمایتها را بعمل می آورند. بنده شاهد هستم که در دیگر نقاط کشور نه یک فرد، بلکه یک مجموعه در قالب تعاونی کارهایی به مراتب کوچکتر و گاهاً غیرتولیدی انجام میدهند و مسئولان آن شهر یا استان انواع حمایت ها را از طرح بعمل می آورند. حال که این پروژه به سرانجام خود نزدیک شده است، مواردی قابل ذکر است که در پایداری این طرح بایستی مدنطر قرار گیرند و امید است که ذی ربطان شهرستانی گامهای عملیاتی را بردارند؛
   – مهمترین مسئله، حمل و نقل و دسترسی مزرعه پرورش ماهی به جاده اصلی است. جاده کنونی بدلیل صعب العبور بودن و تردد تنها با وسایل نقلیه خاص، قادر به خدمت رسانی به مزرعه در شرایط آتی طرح نخواهد بود. یشنهاد می¬شود که که از مسیر اصلی جاده هانی¬کوان و با جلب رضایت مالکان محترم، راه ارتباطی به این مسیر منتقل گردد. و یا اگر از مسیر جایگزین امکان جاده سازی فراهم گردد، اداره منابع طبیعی همکاری لازم را بعمل آورد. چون فرآیند تأمین نهاده¬ها، رساندن محصول به بازار، گردشگری و … به زیرساخت جاده ایی مناسب بستگی دارد.
   – با توجه به منبع آب کافی در محدوده و امکان توسعه پرورش ماهی در فازهای دیگر، امید است که حمایت های لازم از آقای فرجی در این زمینه از سوی سازمان ها و ارگان های ذی ربط صورت گیرد.
   – مسئله دیگر نظارت مستمر و ارائه آموزش های لازم در زمینه پرورش و بیماریهای آبزیان است. در این زمینه پیشنهاد می شود که یک نفر کارشناس دامپزشکی از طرف شبکه بهداشت و یا اداره دامپزشکی شهرستان بصورت مستمر فعالیت های مزرعه را از نزدیک پایش کند.
   – با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۳، بدلیل بیماری ماکیان در منطقه و نیز دستور مراجع ذی ربط به منظور معدوم نمودن ماکیان، عملاً درآمدی عاید این مزرعه در نخسیتن دوره فعالیت خود نشد. در این راستا پیشنهاد می شود به منظور دلگرمی و نیز پایداری پرورش ماهی، بازپرداخت اقساط وام دریافتی، به مدت یکسال و یا بیشتر به تعویق بیافتد.
   به امید توسعه تمام بخش های منطقه هورامان و آرزوی توفیق و سربلندی برای سرمایه گذاران عرصه های تولید و اشتغالزایی
   با تشکر
   دانش مهر

نقد و بررسی

مهمترین اخبار