استقبال بی نظیر از فرهنگ بومی محلی در سیاه چادرهای باینگان

استقبال بی نظیر از فرهنگ بومی محلی در سیاه چادرهای باینگان

استقبال بی نظیر از فرهنگ بومی محلی در سیاه چادرهای باینگان

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ سیاه چادر برپا شده در ورودی شهر باینگان به دلیل توجه ویژه به فرهنگ بومی محلی و آداب و سنن مردمان کُرد اورامانات این روزها به یکی از پاتوق های گردشگران و مهمانان نوروزی تبدیل شده و حال و هوای خاصی به فضای فرهنگی اجتماعی این منطقه داده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ در این سیاه چادرها که از ۲۹اسفند برپا شده و تا ۱۴فروردین ادامه دارد، انواع غذاها و دسرهای محلی و صنایع دستی، فرآوردهای لبنی و باغی مردم منطقه اورامانات و باینگان عرضه و به فروش می رسد.

شهر مرزی باینگان با حدود پنج هزار نفر جمعیت در ۱۳۰کیلومتری غرب کرمانشاه و در جوار مرز با کشور عراق واقع شده و با طبیعت بکر و زیبا یکی از مناطق گردشگری استان کرمانشاه محسوب می شود.

این سیاه چادرها به همت بخشداری، شهرداری و شورای اسلامی و آموزش و پرورش بخش باینگان و همچنین اداره میراث فرهنگی پاوه و توسط مدیریت شرکت تعاونی نیک اندیشان باینگان که توسط گروهی از جوانان فعال این شهر مدیریت می شود، برپا شده است.

در ایام نوروز سال گذشته نیز مشابه این سیاه چادرها در ورودی شهر باینگان برپا شد و این دومین سال برپایی این برنامه فرهنگی است.

امسال در استان کرمانشاه به گفته مسوولان میراث فرهنگی ۱۲۰سیاه چادر و ۲دهکده گردشگری عشایری برپا شده است که این برنامه فرهنگی تاکنون با استقبال بی نظیر گردشگران و مهمانان نوروزی روبرو شده است.

‘غفور رستم زاده’ مدیرعامل شرکت تعاونی نیک اندیشان باینگان که مجری برپایی سیاه چادرهای این شهر است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته استقبال بسیار خوبی از این برنامه فرهنگی در سطح منطقه شد و این موضوع انگیزه ما را برای برگزاری آن در سال جاری دوچندان کرد.

او از مسوولان استان کرمانشاه، شهرستان پاوه و بخش باینگان در جهت همکاری برای برپایی این سیاه چادرها قدردانی کرد و افزود: این برنامه فرهنگی بسیار مورد توجه مردم منطقه است و به تقویت و ترویج فرهنگ بومی منطقه اورامانات نیز بسیار کمک می کند.

وی به پخت انواع نان ها، غذاها و دسرهای محلی از جمله کلانه، ‘کولیره مه ژگه’، خه پکه پشی(برساق)، ‘دوخه وا’ (آش دوغ ) و آش رشته در این سیاه چادرها اشاره کرد و افزود: باوجود سرما و بارش مداوم برف و باران روزانه بیش از ۵۰۰نفر مهمان نوروزی و گردشگر از این سیاه چادرها دیدن می کنند و در محیط گرم و صمیمی غذا و دسر سرو می کنند.

او گفت: این غذاها و دسرها توسط جمعی از بانوان هنرمند باینگانی در دو شیفت صبح و عصر پخت می شود و به دلیل کیفیت بالا و طعم و مزه خوب، مورد توجه بسیاری از گردشگران است.

وی معرفی فرهنگ و هنر مردم منطقه را یکی از برنامه های تعاونی نیک اندیشان باینگان دانست و اظهار کرد: به همین منظور در سیاه چادرها علاوه بر پخت و عرضه غذا و دسر، انواع صنایع دستی و محصولات ارگانیک دامی و باغی از قبیل رب انار، عسل، شیره توت، رب آلوچه، توت ـ گردو، کلاش(گیوه) نیز عرضه و به فروش می رسد.

رستم زاده در ادامه گفت: در این چند روز که سیاه چادرها را برپا کرده ایم مسافران زیادی از تهران و کرمانشاه داشته ایم و محیط بکر و زیبای منطقه، مهمان نوازی مردم و همچنین ابتکار برپایی سیاه چادرها توجه آنها را جلب کرده و ما باید این فرهنگ را بیشتر به هموطنانمان بشناسانیم.

او اجرای موسیقی و هله پرکی (رقص کُردی) و سخنرانی در مورد فرهنگ و آداب و رسوم منطقه و معرفی جاذبه های طبیعی و گردشگری را از جمله برنامه های فرهنگی دراین سیاه چادرها اعلام کرد.

وی اظهار کرد که در این سیاه چادرها محصولات با قیمت های خوب عرضه می شود و تلاش کرده ایم به نوعی قیمت گذاری کنیم که مسافران نوروزی بتوانند بیشترین بهره را از محصولات و غذاهای منطقه داشته باشند.

مدیرعامل شرکت تعاونی نیک اندیشان باینگان در ادامه از همه مردم ایران برای حضور در منطقه اورامانات دعوت کرد و گفت: هر کسی در نوروز به این منطقه بیاید قطعا روزهای متفاوتی را تجربه خواهد کرد.

رستم زاده افزود: مردم منطقه اورامانات و باینگان مشتاق حضور گرم مردم کشورمان هستند و توصیه می کنیم در فصل بهار از این منطقه بکر و زیبا با جاذبه های طبیعی فراوان دیدن کنند.

وی گفت: قرار است تا ۱۵فروردین این سیاه چادرها برپا باشد و احتمال تمدید آن تا پایان فروردین نیز وجود دارد.۳ دیدگاه

  غفور فروردین ۴, ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷
  0
  0

  کاک مدیر نیک اندیشان باینگان بژی در بروشور آن اداره برای گردشگر مهم است چون معرفی می شوندبخش باینگان و….تعاونی زردویی ونام برده نشد. مهمان که آمدند از بستگان خودمان ودعوت شد از شهر دیگر بود پیگری شهر باینگان باش که خانقاه و……..،،،،،،،،معرفی می شوند ولی باینگان فدا.ودر درآمد سیاه چادر موقت است

  عالیه فروردین ۴, ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
  0
  0

  کاک رستم زاده سپاس از تلاش شما ودیگران سوالی داشتم چرا از تمام جاها ی حوزه پاوه به عنوا ن گردشگری نام برده شد وشهر بانیگان کل از روی خبررسانی گردشگری حذف شد وقتی آنرا خواندم آنرا به باد سپردم چرا مارا کردند عین نان ساجی که پشت رو مان معلوم نشود در معذرت انشا ا نباشی وحقم است از طریق نماینده پیگری نمایم واگر جنابتان اقدام دلسوز واقعی. کل بخش باینگان هستیواگرنه به فکر در آمد خود هستی واز ما مایه گذاشتند منتظر اقدام وبخش باینگان در در گیری با گروهک ها حرف اول زد وحال نامی از آن برده نمی شود چه دستی در کار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  کاک

  باینگان شهرونده فروردین ۴, ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
  0
  0

  بشخدارمحترم جناب آقای حاتمی باسلام لطفا بررسی شود که به عنوان شهرونده باینگان وروستاتابع در بروشور که چاپ گردید توسط اداره گردشگری به هر دلایل از قرآن بزرگ روستا زردویی و…..دودان جهت اطلاع رسانی گردشگر ومسافر دربروشور نامی از شهر باینگان وجود ندارد وآمار اعلام شد اکثر آن شهروند باینگان وروستا ها اطراف باینگان وساکن کرمانشاه می باشند وجای گله مندی دارد از مسول گردشگری از نسمه گرفت تا سد داریا ن جاذبه های گردشگری وتاریخی اشاره شد وحال مطلع هستیم مسول گردشگری زادگاش روستا بخش باینگان می باشد واگر غیر بومی بود جای سوالی بود واگر بروشور دراداره کل گردشگری چاپ شد یا اطلاع رسانی نشد ویا علت آن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ثانیا بر پایی سیاه چادر در کل استان با پخت غذا به تمام گردشگران معرفی شد وحتی از طریق صدا وسیما وبا توجه چاپ بروشور شهر باینگان حذف گردید خواستار پیگری وجوابیه هستیم بخشدارمحترم باسپاس

نقد و بررسی

مهمترین اخبار