اجرای نمایش هورامی “عروسکهایم دخترانه گریه میکنند” در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

کاری از انجمن نمایش پاوه؛

اجرای نمایش هورامی “عروسکهایم دخترانه گریه میکنند” در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

اجرای نمایش هورامی “عروسکهایم دخترانه گریه میکنند” در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ نمایش هورامی وەیوڵەکێم کناچانە مەگرەوانێ (عروسکهایم دخترانه گریه میکنند) در جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اجرا شد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس،  نمایش هورامی وەیوڵەکێم کناچانە مەگرەوانێ کاری از انجمن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاوه به نویسندگی و کارگردانی نرمین گیوه چی در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با زبان هورامی در میان حضور پرشور مردم به روی سن رفت.

در این جشنواره گروه هایی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، اوکراین، برزیل، آذربایجان، عراق و گروه هایی از سراسر کشور شرکت کرده اند.

گفتنی است این نمایش به سرپرستی شهریار انصاری و بازیگری راشد احمدی، سوران بهرامی و صنم غفوری و باحمایت انجمن فرهنگی ادبی روجیار مریوان، موسسه قلم معاصرکُرد پاوه(قەڵەمی هاوچەرخی کورد)، شهرداری و شورای اسلامی شهر پاوه اجرا شد و موسیقی گروه را پیمان حسن زاده (سنتور) و آرمان خالدی نیا (کمانچه) برعهده داشتند.یک دیدگاه

  بیننده نمایش(پارک شانو)مریوان شهریور ۲۳, ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۵
  0
  0

  انصافا نمایش جالبی بود.هرچند
  می توان از صحنه پردازی وطراحی نسبتا ضعیف و پوشش بازیگران این نمایش انتقادی کوچک کرد.وانگهی:

  امید که گشایشی باشد برای اینده تئاتر هورامی. می تواند ستون وبستری باشد جهت اینده اینگونه نمایشها،و چکشی باشد بر دیوطلسم و بایکوت نمایش هورامی.

  سخن از نمایش به زبان هورامی ونام نبردن ازگذشتگان این عرصه در شهرپاوه را نبایدفراموش کرد انان که منشور نمایش هورامی بودند. وبرای این هنر خون دلها خوردند .

  سابقه نمایش به زبان هورامی در پاوه به دهه ۶۰ شمسی برمیگرد (البته نمایش خیابانی در پاوه درسالهای قبل انقلاب نیز فعال بوده است) که دلسوزان وکاربلدان این عرصه همچون:اقایان انصاری_ شافعی_یزدانبخش_بابایی_
  معاذی_رحیمی_خالدی_
  منوچهری_ و…اغازگری جدی بودند ودر سالن سینما فجر ،خاطره سازی کردند ولیکن سکون وانجماد دو دهه نمایش هورامی،
  حفره ایی است بزرگ که با اهتمام و اجرای نمایشنامه های بزرگان این عرصه به فرجامی نیکو خواهد رسید .

  پیشنهاد می شود خانم
  گیوه چی و اقای انصاری وانجمن نمایش پاوه وسایر علاقمندان بر روی نمایشنامه های بزرگ از نمایشنامه نویسان بزرگ جهانی کار کنند.
  میطلبد این اثار از فارسی به هورامی ترجمه شده ،ودر نهایت با زبان مقصد(هورامی)،بر روی سن برود.
  به انجام رساندن این مهم،برای خانم گیوه چی که به زبان مقصد(هورامی)اشنایی زیادی دارد وخود چندین نثر زیبا وبا استخوان داری از زبان هورامی در چنته دارد، ونیز کسی مانند اقای انصاری که حشر ونشری با نمایش وصحنه دارنددور از انتظار نیست.
  با ارزوی سربلندی وموفقیت کلیه عوامل نمایش خیابانی
  /عروسکهایم دخترانه گریه میکنند. /.

نقد و بررسی

مهمترین اخبار