اجرای طرح رجیستری موبایل آغاز شد

اجرای طرح رجیستری موبایل آغاز شد

اجرای طرح رجیستری موبایل آغاز شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، سخنگوی طرح رجیستری گوشی تلفن همراه از آغاز فاز نخست این پروژه ازروز ٢٨ مهرماه با پایش کل شبکه اپراتورهای موبایل خبر داد.

طرح رجیستری به معنای تخصیص یک کد خاص به ازای هر گوشی موجود در کشور است. این کد نشان می‌دهد که این گوشی به طریق قانونی وارد کشور شده و قاچاق نیست. با اجرای این طرح، گوشی‌های فاقد این کد نمی‌توانند از اوپراتورهای ایرانی سرویس دریافت کنند و در نتیجه عملا نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد و در نتیجه، گوشی‌های قاچاق دیگر خریداری نخواهند داشت و این امر منجر به قطع کلی قاچاق گوشی خواهد شد.

حمیدرضا دهقانی نیا در گفتگو با مهر، با اشاره به وعده اعلام شده از سوی وزیر ارتباطات برای عملیاتی شدن طرح شناسه دار کردن گوشی‌های تلفن همراه در کشور(رجیستری) از انتهای مهرماه اظهار داشت: فاز نخست این طرح از روز ٢٨ مهرماه آغاز می‌شود و در این مرحله پایش کل شبکه اپراتورهای موبایل با هدف ثبت و مانیتورینگ آخرین شناسه‌های ترکیبی گوشی و سیم کارت که در شبکه ثبت می‌شود، انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه هر نوع گوشی موبایل که تا ٢٨ مهرماه در شبکه اپراتورهای کشور فعال بوده، مجاز تلقی می‌شود، ادامه داد: در این مرحله و از ٢٨ مهرماه قصد بر مانیتورینگ شبکه برای شناسایی شناسه ترکیبی سیم کارت و گوشی‌هایی است که در شبکه فعال شده‌اند.

سخنگوی طرح رجیستری گوشی موبایل با بیان اینکه پس از این مرحله، در مرحله دوم که از دوم آبان ماه آغاز می‌شود بررسی و تشخیص اصالت چند مدل گوشی در دستور کار قرار می‌گیرد، اضافه کرد: در این مرحله، رجیستری گوشی موبایل تاثیری در نحوه دریافت سرویس مشترکان ندارد و به هیچ عنوان مزاحمتی برای مردم ایجاد نشده و در ارتباطات آنها خللی وارد نمی‌شود.

مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق گفت: ظرف ۵ روز آینده آخرین ورودی‌های گوشی و سیم کارت به شبکه را تست خواهیم کرد و شناسه‌های ترکیبی مدنظر را به عنوان شناسه مورد تایید طرح، ثبت می‌کنیم اما پس از تاریخ دوم آبان ماه، گوشی‌هایی که از مدل اعلام شده باشند در صورت ورود غیرقانونی به کشور، در شبکه مخابراتی فعال نخواهند شد.

«« تمام گوشی هایی که در حال حاضر در بازار فعال هستند به این طرح ارتباطی نخواهند داشت ،  در واقع تنها گوشی هایی واردذ طرح رجیستری می شوند که برای اولین بار روشن ودر سیستم شناسایی می شوند. »»

دهقانی نیا به مردم توصیه کرد که اگر گوشی صفر و کارنکرده در اختیار دارند ظرف چند روز آینده آن را، با گذاشتن سیم کارت داخل آن، فعال کنند.

وی توضیح داد: در اینصورت تا آخرین بازه زمانی پایش و آمارگیری شبکه‌های اپراتورها، گوشی مورد نظر در شبکه مورد تایید قرار می‌گیرد اما پس از اعلام مدلهای موردنظر، دریافت خدمات از شبکه اپراتورها نیازمند سنجش اصالت کالا خواهد بود.

سخنگوی طرح رجیستری موبایل با بیان اینکه در این طرح از دیتابیس گمرک برای تشخیص اصالت کالا استفاده می‌شود تاکید کرد: از دی ماه سال ٩۴ و با فعال شدن دیتابیس گمرک، واردکنندگان گوشی موبایل موظف به واردکردن شناسه گوشی (IMEI) بودند.

وی در مورد نحوه سنجش اصالت گوشی و قاچاقی نبودن آن گفت: مردم می‌توانند برای دریافت شناسه IMEI از طریق وارد کردن کد دستوری *#۰۶# اقدام کنند. پس از دریافت IMEI ، آن را با برچسب روی جعبه گوشی و کد باتری مطابقت دهند و در صورتی که این ٣ کد، یکسان بود آن را از شبکه اپراتورها استعلام کرده و صلاحیت آن را از این جهت که گوشی قاچاق است و یا خیر، از طریق سیم کارت دریافت می‌کند.

 بدون دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار