” شارو ” با تنظیم و اجرای سازهای کوبه ای توسط هنرمند پاوه ای منتشر شد …

” شارو ” با تنظیم و اجرای سازهای کوبه ای توسط هنرمند پاوه ای منتشر شد …

” شارو ” با تنظیم و اجرای سازهای کوبه ای توسط هنرمند پاوه ای منتشر شد …

خبرگزاری پاوه پرس؛ شارو به خوانندگی استاد عثمان هورامی هنرمند سرشناس کرد، و تنظیم و اجرای سازهای کوبه ای توسط زکریا یوسفی منتشر شد.

 

زکریا یوسفی هنرمند و نوازنده مطرح پاوه ای در گفتگو با خبرنگار پاوه پرس از انتشار آلبوم شارو خبر داد و گفت: این اثر به خوانندگی ماموستا عثمان هورامی استاد بی نظیر تمام دوران تاریخ موسیقی هورامان در سال ۱۳۹۱ ضبط شد و اواسط مرداد ماه ۱۳۹۳ توسط انتشارات آوای باربد در سراسر ایران پخش خواهد شد.

 

وی مجموعه حاظر را دل نواهای دو تن از استادان بزرگ منطقه هورامان (ماموستا عثمان هورامی و ماموستا محمدحسین کیمنه ای ) دانست که پس از گذشت حدود نیم قرن کماکان چون اختری تابناک بر تارک موسیقی منطقه می درخشد و شاید تا سال ها بدیلی از آنان در این موسیقی ظهور نکند.

 

موسس شرکت فرهنگی – هنری “آوای ماندگار ماد” در خصوص تلفیق سازها با موسیقی هورامان خاطر نشان ساخت: موسیقی هورامان بیشتر یک موسیقی آوازی است. لذا همراهی بعضی از سازها مانند دف، شمشال و تنبور تا جایی که به اصل مطلب صدمه وارد نسازد نمودی گذرا داشته اند. البته تنوع ریتم در این ناحیه شگفت انگیز است و انواع ریتم های لنگ، ترکیبی و ساده در ملودی ها کاربردی روشن دارند. در این اثر سعی گردیده با توجه به غنای ریتمیک ملودی ها، از انواع سازهای کوبه ای کردستان برای نمایاندن بیشتر و بهتر وزن استفاده شود.

 

یوسفی در پایان اظهار امیدواری نمود که این اثر، خدمتی به فرهنگ موسیقایی هورامان و کردستان و هدیه ای در خور به دو استاد بزرگ موسیقی هورامان باشد.

 شارو1

 

گفتنی است زکریا یوسفی نوازنده سازهای کوبه ای و متولد ۱۳۶۲ در شهر پاوه است. وی فارغ التحصیل رشته کارشناسی موسیقی از دانشگاه سوره با گرایش آواز ایرانی و موسس شرکت فرهنگی – هنری “آوای ماندگار ماد” می باشد. این هنرمند مطرح دانش آموخته ی نزد اساتیدی همچون هوشنگ کامکار، بیژن کامکار، ارژنگ کامکار، جمشید عندلیبی، عبدالنقی افشارنیا، دکتر محسن حجاریان و… می باشد که تاکنون بیش از ۳۵ آلبوم در زمینه موسیقی منتشر کرده است.

 

شایان ذکر است اجرای کنسرت های متعدد در کشورهای مختلف از جمله: بلغارستان، مالزی، عراق، سنگاپور، چین، پاکستان، ژاپن، آلمان، پرتقال، سوئد، ترکیه و همکاری با هنرمندان و گروه های بزرگ موسیقایی ایران همچون گروه کامکارها، شهرام ناظری، احمد پژمان، گروه شهناز، کیخسرو پورناظری، گروه نیشتمان، کیهان کلهر، علیرضاقربانی، گروه مولوی، صدیق تعریف، گروه وصال، گروه دیدار و… بخشی از فعالیت حرفه ای این هنرمند پاوه ای می باشد.

 

زکریا یوسفی

 

گزارش از خبرنگار پاوه پرس: میلاد یوسفییک دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار