آخرین وضعیت پرونده ثبت‌جهانی منظر فرهنگی اورامانات تشریح شد

آخرین وضعیت پرونده ثبت‌جهانی منظر فرهنگی اورامانات تشریح شد

آخرین وضعیت پرونده ثبت‌جهانی منظر فرهنگی اورامانات تشریح شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ جلسه بررسی پرونده ثبت‌جهانی منظر فرهنگی‌تاریخی اورامانات، عصر امروز دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۶، در دفتر معاونت میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار شد و معاون میراث‌فرهنگی کشور از کامل شدن این پرونده تا پایان سال خبر داد.

به‌گزارش کردپرس به نقل از میراث‌آریا، در این جلسه که محمد‌حسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، فرهاد عزیزی مدیر‌کل دفتر امور پایگاه‌های جهانی و فرهاد نظری مدیر‌کل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی این سازمان، محسن علوی مدیر‌کل میراث‌فرهنگی کردستان و مدیران و کارشناسانی از استان‌های کردستان و کرمانشاه حضور داشتند، محورهای مختلف ثبت‌جهانی منظر فرهنگی اورامانات در غرب کشور بررسی شد.

کارشناسان و مدیران دو استان کردستان و کرمانشاه در این جلسه به ارائه آخرین گزارش از تهیه این پرونده و وضعیت جمع‌آوری اطلاعات لازم پرداختند و راهکارهای هر چه مناسب‌تر برای پیش‌برد این پرونده بررسی شد.

محمد‌حسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی کشور، در حاشیه این نشست، گفت: «پرداختن به موضوعات مرتبط با حوزه میراث‌فرهنگی در استان‌های مرزی برای این سازمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بر همین اساس موضوع تهیه پرونده ثبت‌جهانی منظر فرهنگی اورامانات در دستورکار سازمان میراث‌فرهنگی قرار گرفته است.»

او افزود: «تهیه این پرونده از سال گذشته آغاز شده و تاکنون اقدامات بسیار مناسبی صورت گرفته است و این امیدواری وجود دارد که تا پایان سال جاری تکمیل شود.»

طالبیان افزود: «این پرونده شامل منظر فرهنگی اورامانات در دو استان کردستان و کرمانشاه است و در مرحله بعدی به‌احتمال زیاد بخش‌هایی از کشور عراق نیز به این پرونده اضافه خواهد شد، که این موضوع به نتیجه مذاکرات ما با مقامات عراق بستگی دارد.»

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میرا‌ث‌فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری، با بیان اینکه هدف سازمان تهیه و ارسال یک پرونده یکپارچه و کامل به یونسکو است، اضافه کرد: «در همین خصوص، مذاکراتی با مقامات عراق آغاز کرده‌ایم و با آنان برای تهیه این پرونده صحبت‌های اولیه صورت گرفته است.»

منظر فرهنگی‌تاریخی اورامانات دره‌ای است که از پالنگان شروع می‌شود و تا حلبچه عراق ادامه می‌یابد.

سال گذشته میلادی کویر لوت به‌عنوان یک اثر طبیعی از ایران در یونسکو ثبت‌جهانی شد و با برگزاری نشست امروز، منظر فرهنگی اورامانات در غرب کشور یک گام به ثبت‌جهانی نزدیک‌تر شد.بدون دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار
 • نا پەی نەژنیای لایەلایەو ئەدای/ ئومید حەبیبی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ حەشاش چنە مەکریۆ ئەوەوڵكیای و ئەرەشیویای تان وپۆ هەر کۆمەڵگاییوی چا بەرەگانە قۆمیۆ خەڵکەکەش تخوونوو فەرهەنگی وێمانەیشا نەگناوە و خۮێ دانە فەرهەنگیوی لەیۮەی و دلێشەنە تاویاوە. چا تەشك و دیامانەنە تاک وێش نیا و بێ ...

  4 ساعت پیش
 • عجب مربای شیرینی بود آن امهال وام ها/بهروز خسروی‌زاد

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شب به سحر رسیده است و خواب راهی به چشمانم نمی یابد. در این ماراتن اندیشه ها بسی فکر ها که به ذهن می آیند. پس از پشت سر گذاشتن زمین لرزه ای وحشتناک و ...

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
 • شرحی بر میرزامحمود سیافی مستوفی متخلص به محزون/ حیدر معاذی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، چندی است حیدر معاذی پژوهشگر ومحقق شهرستان یادداشت هایی در توصیف بزرگان دیار به رشته تحریر در آورده ودر هریک پیامی را به مخاطب منتقل می نماید، اینک نیز با قلم رسای خویش به توصیف ...

  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶